Menu

News

Porównanie sztuk walk – czy i co warto trenować ?
14 marzec

Porównanie sztuk walk – czy i co warto trenować ?

            Wokół zagadnienia sztuk walk od lat nagromadziło się wiele mylnych stereotypów oraz mitów, które krzywdząco wpływają na postrzeganie tego tematu wśród osób, które nigdy nie miały do czynienia z żadnymi sztukami walki. Tym sposobem możemy spotkać się ze stwierdzeniami, że sztuki walki to zwyczajne „mordobicie”, że uczy się tam zabijać i pielęgnuje agresję. Co więcej, nieodosobnionymi przypadkami są sytuacje, gdzie rodzice nie decydują się lub wręcz zabraniają swoim dzieciom trenowania sztuk walk w obawie, że wyrządzi to więcej szkód niż pożytku. Nic bardziej mylnego! 

            Czym są sztuki walki? Są to sposoby walki wręcz lub z pomocą broni białej (w przypadku Aikido treningi z jo [dżo] tanto i bokenem) jednak celem samym w sobie trenowania i zgłębiania tajników sztuk walki nie jest jedynie nauka jak pokonać przeciwnika czy poprawa formy fizycznej, ale również rozwój duchowo-osobowościowy. Poprzez systematyczne i regularne treningi nabywamy takie cechy charakteru jak konsekwentność czy samodyscyplina. Każdej sztuce walki towarzyszy również określona filozofia oraz kodeks zasad, które są przynajmniej tak samo ważne jak nauczane na treningach techniki. Dodatkowo często wśród członków sekcji wraz
z upływającym czasie wytwarza się rodzinna atmosfera wzajemnego zrozumienia, a „efektem ubocznym” rozpoczęcia trenowania sztuki walki są długoletnie relacje nawiązane podczas wspólnych treningów (zdarzają się również związki małżeńskie czego przykładem jest Kasia
i Paweł z naszej sekcji Aikido Warszawa oraz narzeczeństwa Paulina i Kamil ,Karina i Michał, Anna i Krzysztof :). 

Jo Boken Tanto

            Nauka sztuk walk to nie tylko nauka wyprowadzania ciosów w celu skutecznej obrony przed przeciwnikiem lub jego pokonanie, ale przede wszystkim nauka wykorzystywania siły w sposób mądry i wyważony – taki, który wbrew panującym stereotypom nie jest ani zaczepny ani agresywny. Już na pierwszym treningu powinniście dowiedzieć się, że siła fizyczna ma prowadzić do rozwoju duchowego, a nie zdobywania podziwu otoczenia, odnoszenia własnych korzyści czy niezdrowej rywalizacji. Po uzyskaniu odpowiedzi na pytania czym są sztuki walki i czy warto trenować sztuki walki oraz podjęciu decyzji o rozpoczęciu treningów nieuchronnym wydaje się pytanie jakie sztuki walki trenować? Na to pytanie moi Drodzy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas wszakże jest inny – od charakteru przez predyspozycje po preferencję- dlatego to co dla jednej osoby jest idealne komuś innemu może kompletnie nie podpasować. Z tego powodu postanowiłem przybliżyć Wam pokrótce kilka z najbardziej powszechnych sztuk walki.

 

Aikido

Aikido - postrzegana za jedną z najbardziej uduchowionych japońskich sztuk walki. Głównym założeniem Aikido jest odpowiednie zsynchronizowanie ruchu z oddechem w celu wydobycia wewnętrznej energii ki. Ćwiczenie z ki daje całkowitą kontrolę nad ruchami, świadomość ciała, skupienie i spokój. To co trzeba wiedzieć rozważając początek przygody z tą piękną sztuką walki to, że w Aikido nie ma typowych ciosów atakujących, natomiast są techniki, które umożliwiają poradzenie sobie z przeciwnikiem „podkładając” się mu. W przypadku odpierania ataku nie należy się jawnie przeciwstawiać, a zamiast tego dostosować się do jego ruchów zmieniając kierunek i powalając przeciwnika. W Aikido kluczowym jest umiejętność zgrania ruchów w czasie, koordynacja ruchowa, spostrzegawczość, szybkość. Celem, który przyświeca tej sztuce walki jest w głównej mierze rozwój osobowościowy i moralny. Regularne treningi pozwalają wykształtować w sobie skromność, odwagę, szacunek do rywala, który według filozofii Aikido nie jest wrogiem, lecz osobą, która zbłądziła. Ze względu na filozofię, z której wynika Aikido oraz wartościom, które są nabywane podczas treningów ta sztuka walki jest szczególnie polecana dla najmłodszych, którzy dzięki Aikido od samego początku mają możliwość rozwijać się osobowościowo i moralnie w zdrowy i bezpieczny sposób jednocześnie zarażając się miłością do aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.

          

Judo

Judo - jak twierdził sam twórca tej japońskiej sztuki walki, Jigoro Kano, główny cel jaki przyświeca Judo to „doskonalenie samego siebie”. Według jego filozofii prawdziwa siła nie tkwi w wadze i posturze, a zwinności oraz szybkości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Jigoro Kano był niski i drobnej budowy, a jest postrzegany za mistrza tej sztuki walki i mentora najlepszych judoków świata. W Judo do przejścia jest 16 stopni szkoleniowych i mistrzowskich.

 

Ju-jitsu

Ju-jitsu - swoimi korzeniami sięgająca XVII wieku sztuka walki postrzegana jako sztuka miękkości, ustępliwości oraz łagodności. Zawiera szeroki wachlarz technik takich jak manipulowanie stawami, bloki zakładane na kończyny, trzymania, dźwignie i duszenia. Hasłem przewodnim Ju-jitsu jest „ustąp, by zwyciężyć” co dobrze oddaje istotę tej sztuki walki. W myśl innej zasady przekazywanej na treningach „minimum wysiłku, maksimum osiągnięć” zamiast używać wobec przeciwnika twardej siły należy dostosować się do jego ruchów wykorzystując siłę przeciw niemu samemu.

 

Karate

Karate - w dosłownym tłumaczeniu „karate” oznacza „puste dłonie”. Stworzona przez mieszkańców Okinawy, aby móc się obronić bez konieczności korzystania z broni. Rdzeniem karate jest wyprowadzanie ciosów – kopnięć i uderzeń. Nieodłącznym elementem uderzeń jest głośny okrzyk kiai, którego celem jest dodanie mocy oraz dezorientacja przeciwnika. Kolejnym charakterystycznym punktem treningów Karate są ćwiczenia tameshi-wari czyli przełamywanie kantem dłoni, pięścią, łokciem lub głową twardych przedmiotów takich jak dachówki, cegły czy deski. Ostatecznym celem Karate jest osiągnięcie takiego poziomu, aby zwyciężać nad przeciwnikiem bez stosowania przemocy.


            Wymienione powyżej cztery najbardziej powszechne w Polsce sztuki walki to zaledwie czubek góry lodowej. Jeśli jakakolwiek ze sztuk walk Cię zaintrygowała gorąco zachęcamy do zgłębienia tematu i wybrania się na trening. Równie gorąco zapraszamy, aby przyjść na trening do naszej sekcji Aikido Warszawa i dać się przekonać, że trening sztuk walk może być czystą przyjemnością i dobrze wykorzystanym czasem w rodzinnej atmosferze.

 

Marek Czerwiński